در حال بارگیری...

جشنواره کلدر

جشنواره فیلم مستند کلدر!

تلفــن: 09120000000

اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره کلدر با مدیرکل ارشاد لرستان دیدار کردند

  • توسط مدیر سایت
  • ژوئن 17, 2020
  • 0 دیدگاه
  • 567 نمایش ها

رییس، دبیر، سخنگو و دوتن از اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم مستند کلدر، عصر چهارشنبه ۲۱ خرداد ماه با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و معاون هنری و سینمایی این اداره کل، دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای جلسه علی اکبر ولد بیگی، طراح و رییس جشنواره در خصوص روند شکل گیری این جشنواره گفت: اینجانب بعنوان طراح و ریاست جشنواره پس از سه دهه کار در حاشیه تاریخ تمدن ایران در حوزه ژئوپولتیک‌کنونی ایران و ژئوپولتیک تاریخی ایران به ضرورت بنیان یک تحول فرهنگی‌جهانشمول که لرستان را بعنوان نقطه آغازین بسیاری از جلو های تمدن جهان در مفهوم امروزین تاریخ ، معرفی نماید اندیشه میکردم که نهایتا به تفکر بنیان‌جشنواره کلدر انجامید.

فرود عوض پور، دبیر جشنواره نیز در این دیدار گفت: تاریخ و تمدن هر ملتی، شناسنامه ی زرین و ماندگار آن مردم است که پایه و اساس فرهنگ آن ملت را شکل می دهد.

وی افزود: نبود یک جشنواره تخصصی با موضوع تاریخ و تمدن، اعضای شورای سیاستگذاری این جشنواره را گردهم آورده تا برای برگزاری یک جشنواره جهانی به نام ایران و لرستان، که مهد تاریخ و تمدن کهن محسوب می شود، گامی ماندگار و موثر برای به تصویر کشیدن ابعاد مختلف این موضوع در قالب فیلم مستند برداشته شود و نام “کَلدر” را به این دلیل برگزیده شده تا شناسنامه جشنواره به نام لرستان ثبت شود.

اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره کلدر با مدیرکل ارشاد لرستان دیدار کردند
اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره کلدر در دیدار با مدیرکل ارشاد لرستان

سپس غلامرضا نعمت پور، فیلمساز لرستانی و سخنگوی شورای سیاستگذاری جشنواره ضمن تشکر از مدیر کل و معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، گفت: این جشنواره گرچه توسط بخش خصوصی و باتلاش چند تن از سینماگران و پژوهشگران لرستانی اجرا می شود، اما برگزاری آن نیازمند حمایت دولتی است و امیدواریم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و استانداری لرستان حمایت کامل را از این جشنواره بعمل آورند.

در ادامه دکتر بهروز بازگیر، باستانشناس و مسئول تیم کاوش غار کَلدر و از اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره، ضمن برشمردن حفریات باستانشناسی غار کلدر بعنوان اثر بخش ترین تحول باستان شناسی دهه های اخیر ایران در برجسته ترین مجامع بین المللی بعنوان اثبات نخستین‌نقطه مهاجرت انسان‌مدرن یا هومو ساپینس، بر ضرورت بنیان جشنواره کلدر بمثابه مرجعی جهان گیر در معرفی تاریخ تمدن برجسته لرستان تاکید ورزیدند.

مرتضی قربانی مسئول اطلاع رسانی جشنواره و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره، نیز در این دیدار، گفت: وبلاگ جشنواره راه اندازی شده و سایت تخصصی جشنواره نیز به زودی رونمایی میشود.

در بخش دیگری از این دیدار مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، ضمن تقدیر از اقدامات صورت گرفته توسط شورای سیاستگذاری جشنواره گفت:

خوشبختانه این جشنواره از یک پشتوانه قوی علمی و تخصصی بهره مند است و ترکیب شورای سیاستگذاری آن گواهی بر این مدعاست.

وی خاطر نشان ساخت: برگزاری این جشنواره که گستره آن در گام نخست ملی و در دوره های بعدی جهانی خواهد شد، نیازمند برنامه ریزی قوی و دقیق و استفاده از تمام ظرفیت و توان استان است و ما در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان از هیچ تلاشی برای موفقیت این رویداد بزگ هنری دریغ نخواهم کرد.

فرید رحمتی، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان نیز در این دیدار ابراز داشت: “جشنواره فیلم مستند کَلدر” می تواند پیوست تصویری بسیار خوبی بر کتاب درخشان “تاریخ تمدن” اثر ویل دورانت باشد و انتخاب این موضوع برای جشنواره نشان از دقت بالای طراحان و مجریان آن دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
en_GBEnglish fa_IRPersian