در حال بارگیری...

جشنواره کلدر

جشنواره فیلم مستند کلدر!

تلفــن: 09120000000

وارک‌نیوز: نشست خبری جشنواره ملی فیلم مستند «کلدر» برگزار شد

  • توسط مدیر سایت
  • ژوئن 27, 2020
  • 0 دیدگاه
  • 316 نمایش ها

نشست خبری جشنواره ملی فیلم مستند «کلدر» با حضور عوامل اجرایی و اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش وارک نیوز، امروز نشست خبری شورای سیاست‌گذاری جشنواره ملی فیلم مستند کلدر با حضور عوامل برگزاری این جشنواره و اصحاب رسانه لرستان برگزار شد.

غلامرضا نعمت پور سخنگوی این جشنواره در ابتدا با بیان اینکه سال اول این جشنواره به صورت ملی و در سال‌های بعدی مقدمات برگزاری یک جشنواره بین‌المللی با حضور مستندسازان جهانی برگزار خواهد شد، افزود: اولین دوره جشنواره ۲۴ تا ۲۷ اردیبهشت سال ۱۴۰۰ در خرم‌آباد برگزار می‌شود.

رئیس برگزاری این جشنواره نیز در ادامه با اشاره به اینکه آغاز رسمی این جشنواره به نوعی از نشست امروز خواهد بود، افزود:سینما این قابلیت را دارد که می‌تواند تفکرات پراکنده را در کنار هم بگذارد.

علی اکبر ولدبیگی عنوان کرد: از یک سال و نیم قبل تصمیم گرفتیم این جشنواره را اجرایی کنیم و توانستیم یک تیم مقتدر و کاربلد برای برگزاری جشنواره دور هم جمع کنیم و امیدواریم با برنامه ریزی های صورت گرفته شاهد تداوم در برگزاری این جشنواره و تاثیرگذاری بالای آن باشیم.

دبیر جشنواره ملی کلدر نیز در این نشست عنوان کرد: زمان زیادی صرف شد تا نهایتا به امروز رسیدیم و بدنبال برگزاری این جشنواره هستیم و از ۳ سال قبل که با ایده جشنواره مواجه بودیم تا امروز تلاش زیادی در مورد چگونگی جشنواره انجام دادیم.فرود عوض‌پور در ادامه با اشاره به اینکه از همان ابتدا که ایده جشنواره مطرح شد با توجه به ماهیت جشنواره پیشنهادات زیادی به ما دادند که با توجه به نیاز کشور به این نوع جشنواره آن را در تهران برگزار کنیم اما تصمیم گرفتیم به دلایل مختلف آن را در لرستان برگزار کنیم، افزود: این جشنواره یک دبیرخانه در تهران و یک دبیرخانه در خرم‌آباد خواهد داشت که امور را پیگیری می‌کنند.

وی گفت: به خاطر اینکه این جشنواره در پی تغییر مدیران و سیاست یک نهاد آسیب نبیند از همان ابتدا تصمیم گرفتیم آن را به صورت مستقل برگزار کنیم، البته مستقل بودن جشنواره به این معنا نیست که ارتباطی با نهادها و مسوولان نداریم و پاسخگوی کسی نیستم، بلکه برای برگزاری جشنواره به کمک تک تک مسوولان مرتبط استانی و کشور نیاز داریم.

دبیر جشنواره ملی کلدر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه فراخوان جشنواره در آینده نزدیک در سایت جشنواره به آدرس www.kaldarfestival.com بارگذاری خواهد شد، افزود: به صورت جزئی نوع فیلم‌هایی که می‌تواند در جشنواره شرکت کند معرفی می‌شود و البته تلاش خواهیم کرد سال‌های سال این جشنواره را به شکل قوی برگزار کنیم.

مسوول اجرایی جشنواره ملی فیلم مستند کلدر نیز با اشاره به اینکه بهترین تعریفی که شاید از باستان‌شناسی تا امروز شده این است که «باستان شناسی» مطالعه رفتارهای فسیل شده بشری است، افزود: این رفتارهای فسیل شده در واقع هسته مرکزی علم باستان‌شناسی است و یک باستان‌شناس بر اساس شناخت آنها یک مقاله و کتاب می‌نویسد.بهروز بازگیر در ادامه با اشاره به اینکه این افکار باستان‌شناس به آن شکل خیلی دیده نمی‌شود اما یک مستند ساز می‌تواند افکار یک باستان‌شناس را روی پرده سینما و تلویزیون بیاورد، افزود: سینمای مستند می‌تواند این نقاط را به هم وصل کند.

وی بیان کرد: جای چنین جشنواره‌ای که به صورت تخصصی تمرکزش بر روی تاریخ و تمرکز باشد خالی بوده است و باید بپذیریم یکی از ضعف‌های صنعت گردشگری ما این است که مواد و متریال لازم برای معرفی جاذبه‌های گردشگری نداریم و یک راوی و مستند ساز می‌تواند این مقوله را پیش برده و گردشگر را جذب کند.

وی معتقد است: عوامل جشنواره با روحیه و نشاط قوی بدنبال یک منبع مهم برای تولید مستند در این حوزه هستند.

منبع: وارک نیوز؛ عکس: هادی کردعلیوند

پایان پیام.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
en_GBEnglish fa_IRPersian